Czy pożyczki pozabankowe są widoczne w BIK?

Strona główna » Blog finansowy » Czy pożyczki pozabankowe są widoczne w BIK?

Czy pożyczki pozabankowe są widoczne w BIK?

Pożyczki pozabankowe są w stanie poprawić sytuację finansową wielu osób, dlatego też od czasu do czasu warto się na nie zdecydować, aby spłacić jakieś zaległości, czy też oddać komuś pieniądze. Oczywiście za każdym razem decyzja ta musi być bardzo przemyślana, aby nie wpakować się w tarapaty finansowe, z których potem ciężko będzie samodzielnie wyjść. Przed złożeniem wniosku o pożyczkę wypada najpierw dokładnie zapoznać się z regulaminem firmy pozabankowej. Znajomość takich zasad bardzo się przyda, ponieważ wtedy zaciąganie pożyczki jest dużo bezpieczniejsze. Niektóre firmy publikują informacje o tym, iż klient zaciągnął pożyczkę w ich firmie, ta informacja trafia do BIK, co nie jest zbyt dobrą wiadomością dla pożyczkobiorców, którzy przez to mają ograniczoną zdolność kredytową. Istnieją jednak firmy, które nie robią tego automatycznie, wypada się więc z takim zestawem firm najpierw dobrze zapoznać, a potem dopiero decydować, gdzie zaciągnie się pożyczkę.

Wysoka zdolność kredytowa bez wpisu do BIK

Jeśli pożyczka pozabankowa nie będzie widoczna w BIK wtedy też klient będzie mógł liczyć na zdecydowanie wyższą zdolność kredytową. Jest to ważne, ponieważ nie każdy jest usatysfakcjonowany tym, iż ma na swoim koncie jedną pożyczkę. Niektórym potrzebne są dodatkowe zobowiązania finansowe, aby ich budżet domowy mógł być wyprostowany. Kłopoty finansowe to najgorszy sort kłopotów, który może przydarzyć się przeciętnemu człowiekowi, dlatego też ludzie chcą jak najszybciej je rozwiązać, aby móc iść dalej i niczym się nie martwić. W związku z tym warto nawiązać współpracę ze sprawdzonymi firmami pozabankowymi, które są w stanie zapewnić klientom to, iż informacje o zaciągniętej pożyczce nie będą widoczne w BIK. Warto nadmienić to, iż takich firm jest naprawdę sporo, dlatego można przebierać w takich ofertach. Takie firmy jak Ferratum, czy też Filarum w ogóle nie wpisują swoich klientów do rejestru BIK, więc zaciąganie tam pożyczek jest bardzo korzystnym rozwiązaniem.

Wpisy do BIK dopiero po opóźnieniach w spłacie pożyczki

Istnieją firmy, które wpisują swoich klientów do BIK dopiero po opóźnieniach związanych ze spłatą pożyczki. To chyba najbardziej uczciwe rozwiązanie, ponieważ to od klienta zależy to, czy będzie widniał w rejestrze BIK, czy też go tam nie będzie. Warto pilnować więc wszystkich terminów spłat, a wtedy nie będzie trzeba się niczym martwić. Po minięciu terminu do rejestru swoich dłużników wpisują np. takie firmy jak Ekspress Kasa, czy In Credit.Zawsze robią to firmy typu Halo Pożyczka oraz SMS Kredyt, więc takie oferty nie są przez bardziej wymagających klientów chętnie rozważane. Wpis do BIK przeszkadza w:

Ludzie przykładają więc do tego naprawdę sporą wagę, ponieważ sytuacje w życiu człowieka bywają bardzo zróżnicowane i nie wiadomo kiedy przyjdzie moment, w którym będzie trzeba złożyć wniosek o pożyczkę, a jeśli będzie się widniało w BIK, to decyzja dla klienta może być niekorzystna.

Jak sprawdzić czy widnieje się w BIK?

Banki udzielające pożyczek skupiają się podczas rozpatrywania wniosków na raportach uzyskiwanych z BIK. Klienci powinni więc zadbać o swoje interesy, a można zrobić to na kilka sposobów. Przede wszystkim można samodzielnie sprawdzić, czy informacja o zaciągnięciu pożyczki jest widoczna w BIK, czy też nikt z zewnątrz nie będzie miał do niej dostępu. Ważne jest to, że informacje znajdujące się w BIK mogą tam być zawarte nawet przez 5 lat, a więc nawet jeśli spłaci się ewentualne zaległości nie oznacza to tego, że zostanie się wykreślonym natychmiastowo z rejestru. W związku z tym do takich zaległości nie warto doprowadzać, ponieważ potem można tego jedynie bardzo pożałować. Jeśli ktoś chce sprawdzić swój panel klienta musi wejść na stronę internetową Biura Informacji Kredytowej i pobrać pełny raport dotyczący swojej osoby. Dzięki temu każda zainteresowana osoba będzie wiedziała czego może spodziewać się po wizycie w banku, np. podczas starań o kredyt gotówkowy.

Firmy pozabankowe dbają o swoich klientów

W wielu przypadkach firmy pozabankowe dbają o swoich klientów, ponieważ:

  • nie chcą stracić ich na rzecz banków,
  • zarabiają na nich spore pieniądze,
  • chcą, aby byli oni wobec nich lojalni i nie zmienili firmy na inną.

Jak widać wyraźnie w wielu przypadkach absolutnie nie ma się czym stresować, jednak warto mieć nad tym pełną kontrolę. Nie zawsze firma pozabankowa staje na wysokości zadania, dlatego trzeba sprawdzać co jakiś czas raporty BIK. Wtedy też nie będzie się negatywnie zaskoczonym podczas wizyty w banku. Brak wiarygodności dla banku to oznaka tego, iż klient chce ich oszukać, więc lepiej nie kombinować, a stawiać sprawę jasno. Gdy ktoś będzie wiedział, że informacje o pożyczce pozabankowej znajdują się w rejestrze BIK nie będzie oszukiwał przedstawiciela banku, ponieważ nie będzie to dla niego przydatne, gdyż taka osoba będzie wiedziała o takich wpisach. Dokładne zapoznanie się z zasadami działalności firm pozabankowych to sprawa kluczowa.

2019-03-11T10:35:49+00:00 1 grudnia, 2018|Blog finansowy|0 Komentarzy

Zostaw komentarz