Jak sprawdzić czy jestem w KRD?

Strona główna » Blog finansowy » Jak sprawdzić czy jestem w KRD?

Jak sprawdzić czy jestem w KRD?

Monitorowanie własnej sytuacji finansowej to sprawa kluczowa, ponieważ w ten sposób zainteresowani mogą dowiedzieć się, kiedy mogą sobie pozwolić na zaciąganie zobowiązań finansowych. Jeśli dana osoba widnieje we wszystkich rejestrach dłużników, to raczej nie ma się co spodziewać, że decyzja w jej sprawie będzie pozytywna. Ważną bazą jest przede wszystkim Krajowy Rejestr Dłużników i to na niej należy się skupić. Osoba chcąca zaciągnąć pożyczkę w banku może samodzielnie sprawdzić, czy w takim rejestrze widnieje, czy może jest czysta. Wiadomo, że przeszłość wiąże się swoimi prawami i ludziom zdarza się czegoś nie zapłacić w terminie, przez co potem widnieją w takich rejestrach. Nie zawsze jednak jest się do nich wpisywanym, dlatego lepiej to dokładnie sprawdzić przed złożeniem wniosku, niż potem się przykro zdziwić. Sprawdzanie KRD nie wymaga większych umiejętności oraz dużej ilości wolnego czasu.

Wejście na stronę internetową KRD

Klient zainteresowany sprawdzeniem samego siebie musi rozpocząć działania od wejścia na stronę internetową KRD. Wtedy też należy założyć swój panel klienta. Założenie takiego konta to kwestia kilku minut. Trzeba podać wszystkie swoje najważniejsze dane znajdujące się na dowodzie osobistym, bez jakichkolwiek błędów. Nie jest to jednak w żaden sposób ryzykowne. Takie procedury obowiązują jedynie po to, aby zabezpieczyć interesy klientów. Wiele jest przecież osób, które podszywają się pod kogoś innego, a więc takie posunięcia należy skrajnie eliminować. Procedury zabezpieczające właśnie po to powstały, dlatego warto z nich korzystać. Po założeniu konta na podany adres e-mail przyjdzie potwierdzenie, w które należy wejść i je kliknąć. Wtedy będzie można z powodzeniem zalogować się wreszcie na swoim koncie i wykonać przelew weryfikacyjny. Dzięki temu będzie można wreszcie sprawdzić swoje dane osobowe, czy widnieją one w KRD, czy też ich tam nie ma. Taka wiedza na pewno przyda się pożyczkobiorcom np. przy ustalaniu kwoty pożyczki w banku.

Otrzymanie raportu

Po wejściu w panel konsumenta należy sprawdzić własny PESEL, a po paru minutach będzie można zobaczyć, czy w otrzymanym raporcie znajdują się jakieś niekorzystne dla klienta informacje. Oczywiście każdy samodzielnie odpowiada za swoją sytuację finansową i należy działać jak najbardziej rozważnie, jednak czasami sytuacje życiowe sprawiają, że ludzie spóźniają się z przelewami, przez co potem trafiają do takich rejestrów i rodzi się niemały problem. Ważne jest to, że:

  • raz na 6 miesięcy można sprawdzić PESEL klienta bezpłatnie,
  • w innym przypadku pobierana jest opłata 6,90 za jednokrotne sprawdzenie,
  • raz na 6 miesięcy można się też dowiedzieć kto sprawdzał dane klienta w KRD.

Jak widać wyraźnie otrzymanie takiego raportu jest bardzo korzystne, więc na pewno warto w niektórych sytuacjach zdecydować się na taki krok, ponieważ pozwoli to uniknąć problemów w banku, wtedy nie trzeba będzie wstydzić się swoich kłamstw. Niektórzy nie mają pojęcia, że są wpisani do KRD, a potem w bankach wychodzi na to, że nie są wiarygodni, dlatego warto dbać o swoje interesy z głową.

Czemu opłaca się sprawdzać bazę KRD?

Sprawdzanie bazy KRD jest bardzo ważną rzeczą na jaką można się zdecydować. W ten sposób każdy może dowiedzieć się w szybkim tempie, jakie informacje pozytywne oraz negatywne znajdują się w bazie danych i z czego będzie mógł korzystać przedstawiciel banku, gdy będzie on podejmował decyzję o przyjęciu pożyczki. Jeśli informacji pozytywnych nie ma zbyt dużo, a królują same negatywne, to nie ma nawet po co iść do banku, bo w zdecydowanej większości przypadków decyzja będzie po prostu odmowna. Sprawdzanie swojej bazy danych sprawi, że klient nie będzie niczym zaskoczony i będzie wiedział dokładnie na jakie kwoty w bankach może sobie pozwalać, a jakie są dla niego niedostępne, z uwagi na jego sytuację w KRD. Takie informacje są przedstawiane w bardzo przejrzysty sposób, dlatego nie będzie się w nich trudno połapać, więc taka opcja polecana jest praktycznie każdemu.

Możliwość dopisania swojego dłużnika do bazy KRD

W sytuacji, gdy ktoś ma problemy z odzyskaniem swoich pieniędzy od dłużnika zawsze ma możliwość dopisania go do bazy KRD, co może go bardzo nastraszyć. Nie tylko firmy pożyczkowe mogą skorzystać z takiej opcji, ponieważ osoby prywatne mogą również zdecydować się na wpisanie dłużnika do takiej bazy, co nie zajmie im dużo czasu, za to być może sprawi, że szybciej odzyska się własne pieniądze. Wykupiony płatny abonament sprawia, że do bazy miesięcznie można dopisać nawet 10 dłużników, dlatego warto zastanowić się nad kupnem abonamentu, a nie polegać tylko na darmowych funkcjach. W innym przypadku poniesie się jednorazową opłatę, za to dłużnik otrzyma powiadomienie o tym, że został wpisany do takiego rejestru. To spowoduje, że poczuje się on zagrożony, ponieważ nie będzie on mógł zaciągać pokaźnych kredytów w bankach i być może zdecyduje się na zmianę swojego stanowiska w zaistniałej sprawie. Wiele osób boi się poważniejszych konsekwencji, dlatego decydują się na spłatę zobowiązania po wpisaniu ich do KRD.

2019-03-11T09:19:46+00:00 21 października, 2018|Blog finansowy|0 Komentarzy

Zostaw komentarz