Jak wyjść z pętli chwilówek?

//Jak wyjść z pętli chwilówek?

Jak wyjść z pętli chwilówek?

Wychodzenie z zadłużenia to bardzo skomplikowany proces. Składa się na to wiele czynników, po pierwsze ich duża dostępność i łatwe przyznawanie, co niektórym mniej rozsądnym kredytobiorcom otwiera możliwości większych zakupów i zadłużania się, a po drugie wysokość odsetek, opłat dodatkowych i ewentualnych kar umownych potrafi zwielokrotnić kwotę należności już w tydzień od pierwszego opóźnienia względem planowanej spłaty zadłużenia.

Pierwsze, najtrudniejsze kroki

Nie jest tajemnicą, że wpadnięcie w tak zwaną pętlę chwilówek, oprócz wymiaru ekonomicznego, jest zwykle problemem, a nawet zaburzeniem związanym ze sferami psychologicznymi. Kiedy zbliża się kolejna rata i windykacja puka do drzwi, a nasze możliwości finansowe nie pozwalają na regularne spłaty, przede wszystkim należy wyzbyć się myśli o zaciągnięciu kolejnej i zaniechać poszukiwań. Oprocentowanie i opłaty takich produktów finansowych w ekspresowym tempie zwiększają kwotę zadłużenia. Strach to kiepski doradca.

Drugim krokiem jest poszukanie źródła dodatkowego dochodu, może to być na przykład coś, co daje sto złotych miesięcznie. Pieniądze dodatkowo zarobione trzeba zawczasu w budżecie zaplanować jako bezwzględnie przeznaczone na spłatę zadłużenia. Naturalnie, im większe będą to kwoty, tym lepiej. Może to być dodatkowa praca przez Internet lub drobne czynności wykonane po pracy. Może to być również sprzedaż czegoś, co nie jest artykułem pierwszej potrzeby.

Trzecim i najważniejszym krokiem jest podjęcie kontaktu z wierzycielem. Unikanie odbierania poczty lub wizyt egzekutorów nie da nam absolutnie niczego dobrego. Osobisty kontakt nie jest wskazany dla osób, które nie potrafią skutecznie negocjować i przyjmują postawę bierną, wtedy może dojść do bezprawnego naliczania opłat. Kiedy jednak wierzyciel jest w porządku i proponuje nowy harmonogram spłaty dopasowany do naszych możliwości, wtedy możemy się dogadać.

O wiele bezpieczniejsze jednak jest skorzystanie z pomocy kancelarii zajmujących się oddłużaniem. Doświadczeni prawnicy doskonale znają temat i wiedzą, które z opłat można naliczyć legalnie i mają one umocowanie w prawie, a które mimo swojej obecności w umowie nie mają prawa być egzekwowane. Wierzyciele rozmawiając z prawnikami tracą również sporo pewności siebie i są o wiele bardziej skłonni do współpracy.

Nie posiadam dodatkowego źródła dochodu, nie stać mnie na spłatę, co wtedy?

W takim przypadku na szczęście banki wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klienta. Wiele produktów bankowych pozwala na konsolidację chwilówek i jako instytucje kontrolowane przez Komisję Nadzoru Finansowego a także wpisane do rejestru legalnie działających banków, muszą się opierać o istniejące prawo a ich opłaty są nieporównywalnie niższe niż te dotyczące pożyczek udzielanych przez parabanki. Instytucje bankowe organizując taki produkt kierują się przede wszystkim dobrem klientów, więc u podstaw planowania leży już kwestia tego, iż klient zadłużony w parabankach może mieć pewne ślady w rejestrach kredytobiorców.

Nie jest tajemnicą, że za każdym kredytem stoi indywidualna zdolność obliczana na podstawie dochodów, wydatków i przede wszystkim historii kredytowej. Instytucje pozabankowe chętnie dodają swoich dłużników do różnych list i wiele z tych osób na tradycyjny produkt pożyczkowy nie ma co liczyć. Jednak w tym przypadku analitycy mają odpowiednie sposoby wyliczania zdolności i w większym zakresie przymykają oko na wpisy, znając realia branży. Wszystko ma oczywiście swoje granice.

Niezależnie od sposobu rozwiązania problemu warto jest walczyć o swoje

Zarówno pożyczka na pokrycie pętli chwilówek, jak i porozumienie z pożyczkodawcą nie oznaczają, iż pokornie należy zapłacić wszystkie naliczone opłaty. Z pomocą zadłużonym w parabankach przychodzą wspomniane kancelarie oddłużeniowe a także instytucje państwowe. Rzecznik Praw Konsumenta jest w stanie pomóc każdemu, kto został ewidentnie naciągnięty. W przypadku kancelarii jest to jednak o wiele łatwiejsze, a wiele z nich swoje wynagrodzenie pozyskuje drogą procesu sądowego od wierzyciela. Nawet jednak, jeśli będziemy musieli zapłacić za usługę, ale będzie to tylko pewien procent opłat, które byśmy uiścili bez ich pomocy, to nadal w końcowym rozrachunku jesteśmy stratni o wiele mniej.

Niezależnie od wybranej formy i dostępnych rozwiązań, przede wszystkim należy pamiętać o wytrwałości i wytrzymałości psychicznej. Zarówno polubowna spłata, jak i zdecydowanie się na spór prawny, to zazwyczaj nawet kilka lat regularnego spłacania, kontaktu z parabankiem lub wierzycielami i wymiany pism, telefonów, wizyt egzekutorów i pilnowania każdego dnia tak, by za niewielkie opóźnienie znów nie otrzymać dużej kary. Dlatego też konsolidacja w banku i spłacenie całości zadłużenia lub przekazanie sprawy kancelarii oddłużeniowej to najlepsze rozwiązania. Wtedy to ciężar kontaktu i negocjacji spada na wykwalifikowanych prawników, których nie zaskoczy żadne pytanie instytucji pożyczkowej ani też nie przestraszy gotowe pismo z działu prawnego.

Rate this post
2021-04-21T12:21:24+00:00 6 listopada, 2018|Blog finansowy|0 Komentarzy

Zostaw komentarz