Od czego zależy pozytywna decyzja pożyczki?

//Od czego zależy pozytywna decyzja pożyczki?

Od czego zależy pozytywna decyzja pożyczki?

Wydaje się że obecnie łatwiej niż kiedykolwiek wziąć pożyczkę. Banki i firmy pożyczkowe prześcigają się w proponowaniu nam coraz atrakcyjniejszych ofert, a i powodów aby wziąć pożyczkę nie trzeba szukać daleko… Marzenia o wyjazdach zagranicznych, remoncie mieszkania czy lepszym aucie, często mogą być zrealizowane tylko poprzez uzyskanie pożyczki. Jednak nikt nie udzieli pożyczki na dogodnych warunkach osobie, która nie ma realnych szans na terminową spłatę zadłużenia i nie zawsze decyzja banku będzie dla nas przychylna. 

Obecnie wszystkie banki korzystają z raportów Biura Informacji Kredytowej, które przechowuje informacje na temat aktywności finansowej każdego z nas i definiuje naszą wiarygodność kredytową, tzn określa czy jesteśmy rzetelnymi, godnymi zaufania klientami, którzy spłacają swoje zobowiązania. Warto pamiętać, że BIK będzie określał naszą wiarygodność kredytową na podstawie analogii, innymi słowy stworzy nasz profil uwzględniający wiek, dochód, historię kredytową i oceni czy statystycznie osoby z podobnym profilem do naszego są wypłacalne. Taki system niesie ze sobą ryzyko, że mimo dobrej historii kredytowej, możemy dzielić swój profil z osobami które nie spłacają swoich pożyczek na czas co obniży naszą szansę na pozytywną decyzję banku.

Ponadto wiele placówek dodatkowo stosuje własny system oceniania zdolności kredytowej i punktowania potencjalnych pożyczkobiorców. Banki i inne instytucje oceniają klientów na podstawie systemu punktowego. BIK wyznacza progi od 192 do 631 punktów, które przekładają się na skalę od 1 do 5 gwiazdek. Im więcej punktów, a tym sam gwiazdek uzyskamy, tym lepiej. Warto pamiętać że przed udaniem się do banku, na stronie BIK sami możemy sprawdzić nasz wynik i ocenić prawdopodobieństwo uzyskania pożyczki. W przypadku uzyskania małej ilości punktów, lub w obliczu odmowy pożyczki, warto podjąć kroki aby poprawić swoją wiarygodność kredytową.

Istnieją konkretne metody aby sprawić by informacje na nasz temat gromadzone przez BIK zwiększały nasze szanse na uzyskanie pożyczki:

1. Dochód i najmilej widziane formy zatrudnienia.
Istnieje ciekawe, obrazowe powiedzenie o tym jak banki traktują swoich klientów: 'Bank da Ci parasol kiedy świeci słońce i zabierze go kiedy zacznie padać’. Pamiętaj, że udzielając Ci kredytu bank podejmuje ryzyko. Twoim zadaniem jest udowodnienie, że jesteś osobą godną zaufania i masz realne możliwości spłaty zobowiązania w terminie. Musisz pokazać, że generalnie panuje u Ciebie słoneczna, finansowa aura. Jednym z najmocniejszych argumentów będzie przedstawienie umowy o pracę, najlepiej na czas nieokreślony, ze stałym, regularnym wynagrodzeniem. Inne formy zatrudnienia typu umowa o dzieło czy umowa zlecenie mogą obniżyć Twoją szansę na pożyczkę.

2. Istniejące zadłużenie.
Paradoksalnie, osoby które nigdy nie brały pożyczki, w oczach banku nie są idealnymi kandydatami starającymi się o kredyt. Oczywiście brak innych, bieżących zobowiązań jest jak najbardziej mile widziany, jednak dobrze jest udowodnić, że w przeszłości zaciągnąłeś i terminowo spłaciłeś dług. Idealną sytuacją byłoby zbudowanie sobie korzystnej historii kredytowej, poprzez terminowe spłaty małych zadłużeń, wziętych na konkretny cel, na przykład płacenie od czasu do czasu kartą kredytową i szybkie spłacanie debetu.

3. Karty kredytowe – błogosławieństwo czy przekleństwo?
Posiadanie i używanie karty kredytowej, niczym miecz obosieczny może nam bardzo pomóc lub bardzo zaszkodzić w staraniach o pożyczkę. Terminowe, regularne spłaty i brak bieżącego zadłużenia na karcie lub kartach, zbuduje nam pozytywną historię kredytową. Jednak opóźnienia w spłatach lub odmowna decyzja w sprawie przyznania karty kredytowej, wpłynie niekorzystnie na naszą wiarygodność kredytową.

4. Razem czy osobno?
Jeśli rozważasz ubieganie się o pożyczkę wraz z partnerem, czy członkiem rodziny, upewnij się że wybierasz z perspektywy banku dobre, towarzystwo. Rozważ wszystkie wyżej wymienione punkty w odniesieniu do potencjalnego kredytobiorcy i upewnij się, że to osoba która umocni, a nie osłabi Twoją aplikację.

5. Nie poręczaj kredytów.
Generalnie unikaj poręczania kredytów dla innych. Niesie to ze sobą duże ryzyko i może obniżyć Twoją wiarygodność  kredytową. Pomagając dziś rodzinie lub znajomym, możesz przekreślić szansę na własną pożyczkę za rok, dwa lub pięć.

6. Unikaj częstej zmiany adresu.
Pamiętaj że bank ceni stabilność i uregulowany tryb życia. Częsta zmiana miejsca zamieszkania wiąże się z częstymi zmianami miejsca pracy, co może negatywnie wpłynąć na Twój profil.

7. Regularnie sprawdzaj wyciągi z banku.
Metodycznie sprawdzaj swoje wyciągi i zgłaszaj wszelkie transakcje których nie rozpoznajesz. To dobry sposób aby uniknąć bycia ofiarą oszustwa i spłacania pożyczek zaciągniętych na Twoje nazwisko, bez Twojej zgody.

8. Spirala zadłużenia i komunikacja z bankiem.
Pamiętaj że wnikliwe ocenianie przez bank Twojej zdolności kredytowej chroni także i Ciebie. Jeżeli aktualnie masz trudności finansowe, solidny bank nie udzieli Ci pożyczki i tym samym uchroni Cię przed popadnięciem w spiralę zadłużenia. Być może odmowa udzielenia pożyczki uchroni Cię przed windykacją i finansową katastrofą. W razie trudności ze spłacaniem aktualnych zobowiązań koniecznie skontaktuj się ze swoim bankiem, który może zaoferować Ci pomoc w postaci bardziej elastycznych form spłaty, wydłużenia okresu kredytu, lub kredytu konsolidacyjnego. Pod żadnym pozorem nie dopuść do windykacji komorniczej, która może ostatecznie przekreślić Twoje szanse na jakiekolwiek pożyczki w przyszłości.

Rate this post
2021-04-21T11:49:02+00:00 8 grudnia, 2018|Blog finansowy|0 Komentarzy

Zostaw komentarz