Od czego zależy pozytywna decyzja pożyczki?

//Od czego zależy pozytywna decyzja pożyczki?

Od czego zależy pozytywna decyzja pożyczki?

W sektorze mikropożyczek instytucje pożyczkowe online stały się realną konkurencją dla banków. W sieci pożyczyć można szybko i łatwo. Instytucje pożyczkowe także jednak stawiają warunki udzielenia pożyczek. Pojawia się więc pytanie, od czego zależy pozytywna decyzja pożyczki online?

Jakie podstawowe wymagania trzeba spełnić?

Wyróżnić można kilka podstawowych wymagań, które trzeba spełnić, aby móc ubiegać się o pożyczkę od instytucji pożyczkowych należy do nich:

  • Posiadanie konta osobistego w polskim banku – pożyczki online są przyznawane praktycznie wyłącznie w formie elektronicznej.
  • Posiadanie aktywnego numeru telefonu oraz adresu e-mail.
  • Pełnoletniość, choć firmy pożyczkowe mają często ofertę wyłącznie dla ludzi w określonym wieku.
  • Posiadanie polskiego obywatelstwa, a często także mieszkanie na stałe w Polsce. Polacy pracujący np. w Anglii mogą mieć problem z otrzymaniem pożyczki od instytucji pożyczkowej działającej w kraju nad Wisłą.
  • Brak innej pożyczki w danej firmie – zwykle instytucje pożyczkowe danej osobie udzielają maksymalnie jednej pożyczki, choć zdarzają się wyjątki.

W zdecydowanej większości przypadków spełnienie tych wymagań nie stanowi absolutnie żadnego kłopotu.

Młodzi i seniorzy mogą nie uzyskać pozytywnej decyzji

Wiele firm pożyczkowych pożycza pieniądze ludziom w określonym wieku np. tym pomiędzy 21, a 75 rokiem życia. Liczni pożyczkodawcy uznają bowiem, że przyznanie pożyczki za darmo bardzo młodym obywatelom wiąże się z dużym ryzykiem. Młodzi zwykle nie osiągają wystarczających dochodów, a także siłą rzeczy zwykle nie mają żadnej historii kredytowej.

Seniorzy zaś mają w Polsce duży problem z zaciągnięciem jakiejkolwiek pożyczki. Oferty dla nich nie ma większość firm pożyczkowych. W dodatku banki na ogół także mało przychylnie patrzą na możliwość pożyczenia im środków.

Kiepska historia kredytowa często oznacza decyzję negatywną

Wszelka aktywność Polaków z zakresu pożyczania pieniędzy jest monitorowana przez takie instytucje jak np. KRD, czy BIK. W ich katalogach pojawiają się informacje pozytywne, czyli dotyczące terminowej spłaty zobowiązań, jak i negatywne, które pojawiają się w przypadku opóźnień ze spłatą. Co ważne informacje w takich katalogach są przechowywane nawet kilka lat. Wystarczy więc opóźnienie w spłacie jednej raty pożyczki, aby mieć przez dłuższy czas negatywny wpis w katalogach dłużników.

W przypadku banków sytuacja jest jasna – praktycznie nigdy nie przyznają one kredytu osobom mającym chociażby jeden negatywny wpis w katalogach dłużników. Firmy pożyczkowe podchodzą do tej kwestii nieco mniej restrykcyjnie, choć większość z nich uzależnia decyzję właśnie od informacji w tych katalogach. Zdarzają się również jednak takie instytucje pożyczkowe, które udzielają pożyczki osobom mającym kiepską historię kredytową, a nawet tym aktualnie posiadającym długi. Zwykle jednak oferty tego typu mają mniej korzystne warunki finansowe.

Warto pamiętać, że niektóre firmy pożyczkowe sprawdzają tylko jedną bazę, np. weryfikują KRD, ale już nie BIK. Czasem może się zaś zdarzyć, że wpisy dotyczące tej samej osoby będą się nieznacznie inne w różnych katalogach.

Zdolność pożyczkowa jest kluczowa

Pozytywna decyzja dotycząca pożyczki jest przede wszystkim ustalana na podstawie zdolności pożyczkowej, czyli tego czy dana osoba ma realną możliwość spłaty danej pożyczki w umówionym terminie.

Banki biorą tutaj pod uwagę tylko wybrane źródła dochodu np. te pochodzące z tytułu umowy o pracę. Ludzie, których aktywność zawodowa opiera się np. o umowę o dzieło, czy też o zlecenie, w wielu bankach mają więc problem z otrzymaniem kredytu.

W przypadku firm pożyczkowych online sytuacja jest zgoła odmienna, ponieważ zwykle przy wyliczaniu zdolności pożyczkowej biorą one pod uwagę praktycznie wszystkie ewidencjonowane źródła dochodów, w tym:

  • Zarobki z umowy o pracę oraz umowy cywilno-prawnej
  • Dochód pasywny, np. z wynajmowania mieszkania
  • Świadczenia socjalne, w tyk także te w ramach programu 500 plus
  • Dochody takie jak alimenty

Nie trudno więc się domyślić, że łatwiej jest mieć odpowiednią zdolność pożyczkową w przypadku skorzystania z oferty instytucji pożyczkowej, aniżeli banku. Trzeba jednak pamiętać, że instytucje pożyczkowe także mogą odrzucić wniosek, jeżeli uznają zdolność pożyczkową za niewystarczającą.

Pozytywna decyzja opiera się na informacjach z wniosku

To, czy decyzja instytucji pożyczkowej będzie pozytywna, w dużej mierze zależy od odpowiedniego wypełnia wniosku. Należy w nim podać bezbłędne i prawdziwe informacje.

Wnioski pożyczkowe online są bardzo proste i pozbawione zbędnych formalności. Można w nich jednak popełnić błąd. Zwykła literówka w danych osobowych może być zaś podstawa odrzucenia aplikacji. Na szczęście wtedy wystarczy tylko poprawić wniosek i wysłać go ponownie.

Gorzej, gdy we wnioski pożyczkowym celowo podaje się nieprawdziwe informacje i np. wpisuje zawyżone wynagrodzenie, jakie się otrzymuje. Mimo minimalizacji procedur instytucje pożyczkowe wypracowały bowiem skuteczne metody wychwytywania nieprawdziwych informacji. Jeśli zaś zostanie się przyłapanym na kłamstwie, to można być niemal pewnym, że decyzja dotycząca przyznania jakiejkolwiek pożyczki będzie negatywna.

5/5 - (1 vote)
2022-10-12T09:49:58+00:00 19 listopada, 2018|Blog finansowy|0 Komentarzy

Zostaw komentarz