Kredyty gotówkowe – czy faktycznie są dla każdego?

//Kredyty gotówkowe – czy faktycznie są dla każdego?

Kredyty gotówkowe – czy faktycznie są dla każdego?

time is money 3290871 960 720 300x189 - Kredyty gotówkowe - czy faktycznie są dla każdego?Pożyczki finansowe są obecnie jedną z najpowszechniej reklamowanych w mediach usług finansowych. Pożyczki na raty oferują nam banki, agencje, a nawet pośrednio sklepy. Ten niepodważalny fakt dowodzi tego, że chętnych na wzięcie takiego kredytu jest wielu, a rynek walczy o klienta.

Czy pożyczka jest dla każdego?

Potencjalni pożyczkodawcy i pożyczkobiorcy są w stałym kontakcie dzięki mediom oraz bilbordom. Z nich dowiadujemy się, że RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania) wynosi 0%, możemy wziąć kredyt teraz i zacząć spłacać go za pół roku lub biorąc kredyt wziąć udział w losowaniu atrakcyjnych nagród. Wszystko to wywołuje wrażenie, że kredyt ot, tak może wziąć każdy, a spłata to nie problem. Rzeczywistość jest jednak zdecydowanie bardziej brutalna.

Jakie są kryteria przyznawania kredytów?

Obecnie najmocniej walczy się o klienta, nie w segmencie dużych kredytów opiewających na setki tysięcy złotych (np. hipotecznych), ale w segmencie mniejszych kredytów konsumenckich opiewających na kwoty od kilku do maksymalnie kilkudziesięciu tysięcy złotych. Pożyczki na raty są udzielane tym wyższe, im lepsza jest nasza historia kredytowa oraz mamy większe przychody. Trudniej dostać natomiast kredyt, kiedy zarabiamy niewiele. Mimo to instytucja finansowa może nas zweryfikować pozytywnie i przyznać nam nawet niewielki kredyt. To czy jesteśmy go w stanie spłacić, wiemy jednak tylko my sami, choć czasem nie jesteśmy tego świadomi.

Pożyczki na raty — kiedy nie brać?

Nawet mały kredyt może być dużym obciążeniem, a nieregularne jego spłacanie może pogłębić tę sytuację. Mały kredyt zaciągnięty np. na 2 000zł może urosnąć do o wiele większych rozmiarów. Musimy sami sobie odpowiedzieć, czy realnie jesteśmy w stanie odłożyć cokolwiek z miesiąca na miesiąc. Jeśli tak nie jest, to mały kredyt, który nawet jest odroczony o pół roku, w końcu trzeba będzie spłacać. Kredyty z możliwością późniejszej spłaty jeszcze bardziej usypiają czujność. Tym bardziej jest to niezasadne, jeśli kredyt zaciągamy na rzeczy, bez których możemy się obejść.

2021-04-21T10:20:56+00:00 26 kwietnia, 2019|Blog finansowy|0 Komentarzy

Zostaw komentarz