Na co zwrócić uwagę podpisując kredyt?

//Na co zwrócić uwagę podpisując kredyt?

Na co zwrócić uwagę podpisując kredyt?

Decydując się na wzięcie kredytu bankowego, bardzo często jesteśmy tak wyczerpani długą drogą jaką musieliśmy przebyć, żeby go pozyskać. Gdy nadchodzi czas podpisania umowy tracimy koncentrację i czujność. Poza tym wydaje się nam, że już jesteśmy specjalistami rynku kredytowego i wiemy o nim wszystko. A to tylko na podstawie rozmów jakie przeprowadziliśmy z kolejnymi urzędnikami bankowymi. Tymczasem biorąc kredyt bankowy, do ostatniej chwili, czyli do momentu podpisania umowy należy wykazać się otwartym umysłem i przede wszystkim korzystać z umiejętności czytania. Jeżeli jakikolwiek zapis, czy jego brak wzbudzi naszą uwagę, należy pytać, kontrolować a nawet odstąpić od podpisania dokumentu.

Na co zwrócić uwagę podpisując kredyt?

Przygotowując się do podpisania kredytu, a raczej jeszcze zanim podejmie się poszukiwania warto zapoznać się z oficjalnym dokumentem przygotowanym przez instytucję Rzecznika Finansowego. Urząd ten został powołany dla wsparcia klientów w sporach z instytucjami rynku finansowego i pomaga na wiele sposobów. Przede wszystkim wyjaśnia mechanizmy rządzące tym rynkiem i tym samym pozwala ustrzec się przed błędami. W dokumencie Raport Rzecznika Finansowego. Kredyty Konsumenckie. Bieżące problemy łatwo znaleźć podstawę do dobrego zrozumienia tego co musi nastąpić.

Po pierwsze, czytaj!

Zawsze należy dokładnie przeczytać cały dokument, razem z załącznikami. I nie róbmy tego po raz pierwszy przy stoliku w banku, tylko umowa musi nam być udostępniona wcześniej, tak aby przeczytać ją w spokoju w domu lub w obecności prawnika, jeżeli jest taka konieczność. W trakcie czytania należy wystrzegać się omijania wzrokiem całych akapitów, ponieważ wydaje nam się, że nie będą miały one istotnego znaczenia. Dobrze też jest porozmawiać o warunkach zawartych w umowie, co da nam pewność, że rozumiemy mechanizmy, o których ona mówi. Zawsze też można skonsultować się z którąś z organizacji konsumenckich.

Bardzo często, na początku umowy znajduje się słowniczek ważnych pojęć używanych w treści. Tę część również omijamy w przeświadczeniu, że to fragment wymagalny, ale niepotrzebny. Otóż słowniczek pojęć to ważna część umowy ustalająca pomiędzy stronami dokumentu zakres ich znaczenia.

 Po drugie – RRSO

RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania pokazuje pełny koszt pożyczki w ujęciu procentowym i dla całego roku. To termin, który znajduje się w każdej umowie, ale i każdej ofercie bankowej a nawet reklamie kredytu. RRSO oprócz samego oprocentowania zawiera wszystkie dodatkowe koszty kredytu czy pożyczki, dlatego wartość ta jest zawsze większa niż oprocentowanie pożyczki zawarte w umowie. Wartość RRSO jest podstawową informacją dla nas służącą do porównywania pożyczek z różnych banków.

Po trzecie, maksymalna wysokość oprocentowania

Maksymalna wartość oprocentowania kredytu i pożyczki w stosunku rocznym nie może być wyższa niż czterokrotność stopy lombardowej NBP. To ważna informacja, szczególnie gdy myślimy o pożyczce z innej instytucji finansowej niż bank.

Po czwarte, żadna pożyczka nie jest bezpłatna

Rzeczywisty koszt pożyczki reklamowanej jako „0%” może być nawet wyższy niż pożyczki oprocentowane na wartość 10%. Te schowane głęboko koszty to m.in; opłata przygotowawcza związana z rozpatrzeniem wniosku, dodatkowe ubezpieczenia i prowizje, ale też kary finansowe naliczane za każde opóźnienie w spłacie.

Rate this post
2019-03-18T07:32:52+00:00 4 kwietnia, 2019|Blog finansowy|0 Comments

Leave A Comment