Jak wziąć kredyt bez BIK ?

//Jak wziąć kredyt bez BIK ?

Jak wziąć kredyt bez BIK ?

O BIK słyszała każda osoba, która kiedykolwiek chciała wziąć kredyt w banku, a nawet pożyczkę chwilówkę. Ten skrót oznacza Biuro Informacji Kredytowej, czyli bazę danych dotyczącą głównie kredytów bankowych. Choć coraz częściej korzystają z niej też firmy pożyczkowe. Jak można się domyślić jest ona sprawdzana w celu weryfikacji klienta. Można w niej znaleźć tak zwaną historię kredytową każdej osoby, która kiedykolwiek brała na siebie zobowiązanie finansowe. Co to daje?

Dlaczego sprawdza się BIK?

Historia kredytowa danej osoby jest wyznacznikiem jej wiarygodności finansowej. Każda instytucja, która powierza swoje pieniądz innej osobie, chce mieć pewność, że je odzyskać. Można to ocenić na podstawie historii kredytowej zapisanej w BIK. A co jeśli, ktoś nigdy nie brał kredytu i jego historia jest czystą kartą? W wielu bankach oznacza to, że może liczyć jedynie na drobny kredyt ratalny lub niewysoki kredyt gotówkowy. Na pewno nie dostanie kredytu hipotecznego, ponieważ bank uzna to już za zbyt niebezpieczne, aby osobie o niewiadomej historii kredytowej udzielać tak dużego kredytu. Dlatego tak wiele mówi się o tym, aby najpierw brać drobne kredyty i spłacać je na czas, aby zbudować sobie historię kredytową, a potem dopiero składać wniosek o wysoki kredyt.

Czy można wziąć kredyt bez BIK?

Prawo bankowe zobowiązuje banki do sprawdzania wiarygodności każdego klienta. Oznacza to, że każdy bank obowiązkowo sprawdzi BIK przed udzieleniem kredytu. A także wewnętrzną bazę Bankowy Rejestr. Oprócz tego sprawdzany jest też Krajowy Rejestr Długów, gdzie zawarte są informacje o ewentualnych zobowiązaniach finansowych w innych instytucjach, które nie zostały spłacone na czas.

Co to oznacza? Że kredytu bez BIK nie ma. Natomiast są pożyczki bez BIK. Jak to działa? Otóż firmy pożyczkowe podlegają pod prawo cywilne oraz ustawę o kredycie konsumenckim i wreszcie ustawę antylichwiarską. Dlatego nie są zobligowane do sprawdzania BIK każdego klienta. Mogą tę czynność pominąć. Oczywiście nie oznacza to, że każda firma to robi. Jednakże nie da się ukryć, że jest bardzo dużo ofert pożyczek bez BIK. Zarówno chwilówek ze spłatą po 30-60 dniach, jak i pożyczek rozbitych na raty spłacane przez lata.

Jak dostać pożyczkę bez BIK?

Po pierwsze warto znaleźć ofertę, gdzie zaznaczone jest, że firma nie sprawdza BIK. Taką informację czasem można znaleźć w reklamie firmy, ale warto też przeczytać regulamin czy wymagania, aby wiedzieć na pewno. Po drugie to, że parabank nie sprawdza BIK nie oznacza, że nie sprawdza żadnej bazy, ponieważ może sprawdzać BIG InfoMonitor, w której skład wchodzi między innymi KRD. A zatem i tak informacje o historii kredytowej i zadłużenia się pojawią.

Przy składaniu wniosku trzeba podać informacje osobowe plus dane finansowe. Nie potrzebne jest zaświadczeni o dochodach, ponieważ samodzielnie się je wpisuje. Po uzupełnieniu wszystkich danych wystarczy wykonać przelew weryfikacyjny na drobną kwotę. Taka weryfikacja potwierdza dane osobowe osoby składającej wniosek z danymi właściciela konta bankowe. Po jej przejściu wystarczy czekać na decyzję. Weryfikacja danych zwykle trwa kilkanaście minut, a sama pożyczka wysyłana jest przelewem.

Rate this post
2019-02-18T07:26:02+00:00 27 marca, 2019|Blog finansowy|0 Komentarzy

Zostaw komentarz