Pierwsza pożyczka za darmo – zachęta czy pułapka?

Strona główna » Blog finansowy » Pierwsza pożyczka za darmo – zachęta czy pułapka?

Pierwsza pożyczka za darmo – zachęta czy pułapka?

czy pozyczki sa darmoweZdania na temat darmowych pożyczek są dziś bardzo podzielone. Niektórzy uważają, że jest to zwykły podstęp firm pożyczkowych, które w ten sposób chcą ukryć ewentualne koszty pożyczania pieniędzy. Inni znowu sądzą, że faktycznie – uzyskanie darmowej pożyczki jest możliwe, aczkolwiek obwarowane jest to dodatkowymi wymogami. Kto zatem ma rację?

Pożyczka (nie) za darmo

Oczywiście standardowa pożyczka nie jest darmowa. Z jej zaciągnięciem wiążą się określone przychody dla wierzyciela, które w tym przypadku wynikają z prowadzenia przezeń działalności pożyczkowej. Można też znaleźć takie oferty, które przedstawiają konkretną ofertę w sposób niezwykle korzystny, aczkolwiek z drugiej strony nie definiują dokładnie wszystkich kosztów, z jakimi przyjdzie się zmierzyć pożyczkobiorcy.

Na szczęście zaciągnięcie darmowej pożyczki jest w pewnych warunkach możliwe i – coraz częściej – wykorzystywane przez pożyczkobiorców. Chodzi tu rzecz jasna o pierwszą pożyczkę, jaką zaciągamy w konkretnej, pozabankowej firmie.

Czy tylko chwyt marketingowy?

Pierwsza pożyczka za darmo wydawałaby się więc zwykłym, prostym chwytem marketingowym. I owszem – często jest w ten sposób wykorzystywana. Niestety, zdrowy rozsądek uczy, że takie podejście w sposób długofalowy zwyczajnie się nie opłaca, gdyż zamraża kapitał, bez osiągnięcia jakichkolwiek zysków z tego tytułu.

Gdyby jednak przeanalizować sytuację na znacznie głębszym poziomie, można by dojść do pewnego wniosku. Otóż nie zawsze taka pożyczka jest wyłącznie zachętą do zainteresowania się ofertą danej firmy. Wręcz przeciwnie – w niektórych sytuacjach, jej znaczenie może być znacznie głębsze.

1. Zaciągnięcie pożyczki za darmo daje możliwość zdobycia bardzo istotnych danych Klientów, którzy w normalnych warunkach nigdy nie zdecydowaliby się na taki krok. Tym samym, firmy pożyczkowe mogą lepiej dopasować swoją ofertę dla tych osób, które na co dzień nie chcą, bądź nie muszą korzystać z ich oferty.

2. Darmowa pożyczka to też korzyść dla Klienta. Jeśli spłaca ją terminowo, może on liczyć na znacznie lepsze warunki przy następnej pożyczce. Można nawet zaryzykować twierdzenie, że pierwsza pożyczka za darmo to idealny produkt finansowy dla tych osób, które po raz pierwszy zaciągają zobowiązanie, nie posiadając odpowiedniej historii kredytowej.

Garść informacji o darmowych pożyczkach

Biorąc pod uwagę powyższe aspekty, można dojść do wniosku, ze pierwsza, darmowa pożyczka to oferta przynosząca korzyść obydwu stronom – zarówno pożyczkobiorcy, jak i jego wierzycielowi. Tak jest w istocie, o ile pozostałe warunki pożyczki są dotrzymane. Jednym słowem, korzyści te wynikają również z samej oferty firm pożyczkowych.

Na szczęście pod tym względem dużo się zmieniło. Jeszcze w ubiegłym, 2017 roku, firmy pożyczkowe nie miały obowiązku informować swoich Klientów o maksymalnej RRSO. Dziś, w każdej reklamie, ulotce, czy innym materiale marketingowym taka informacja musi się znaleźć. Jej brak to nie tylko zwiększone ryzyko wystąpienia Klienta na drogę sądową, ale też poważne kary, narzucone przez organa wykonawcze na niesubordynowaną firmę.

Co zatem warto wiedzieć o swojej pierwszej, darmowej pożyczce?

1. Jest ona zaciągana na stosunkowo niewielką kwotę, rzędu 500 – 3000 złotych. Jest to oczywiście uwarunkowane podejściem do kwestii ryzyka, jakie chce ponieść dana firma pożyczkowa.

2. Czas spłaty takiej pożyczki to zazwyczaj 30 dni. Istnieją co prawda firmy, które za drobną opłatą mogą wydłużyć ten okres aż do 60 dni, aczkolwiek podmioty takie trudno spotkać na rodzimym rynku pożyczek pozabankowych.

3. To, że dana pożyczka jest za darmo, wcale nie oznacza, że niespłacenie zobowiązania w terminie obejdzie się bez żadnych konsekwencji. Wręcz przeciwnie – zdarza się, że firmy pożyczkowe pożyczając pieniądze za darmo, decydują się na znacznie wyższe karencje, niż w przypadku “normalnych” ofert. Dlatego, choć oferta taka wygląda bardzo korzystnie, to zawsze taką pożyczkę należy zaciągać z głową. W przeciwnym razie, za miesiąc może nam zabraknąć środków do jej spłaty.

4. Pierwsza pożyczka za darmo, choć wygląda kusząco, zawsze powinna być przeanalizowana przez Klienta. Dlatego warto sprawdzić bieżącą ofertę firm pożyczkowych, np. za pośrednictwem dostępnych w internecie porównywarek.

Pożyczka za darmo na tle bankowych produktów finansowych

Pierwsza, darmowa pożyczka – choć przez wielu krytykowana – w porównaniu z np. produktami bankowymi wygląda bardzo korzystnie. Dlaczego?

1. Żaden bank nie udzieli kredytu na 0 procent. Nawet jeśli do tego dojdzie, najprawdopodobniej pobierze on dodatkowe opłaty w postaci marży i ubezpieczenia. Jednym słowem, kredyt bankowy 0 procent nie istnieje.

2. W przypadku banku, zaciągnięcie kredytu jest związane z dokładną analizą finansową. Oznacza to, że bank będzie dokładnie sprawdzał stan naszych przychodów i historię w BIK. W przypadku firm pożyczkowych, opinia BIK i innych, podobnych podmiotów nie jest wiążąca. Ponadto wiele pożyczek pozabankowych jest udzielanych bez zaświadczeń!

3. Pieniądze udzielane w ramach pierwszej pożyczki za darmo, są najczęściej wypłacane już w kilka godzin po złożeniu wniosku. Oczywiście w przypadku “normalnych” pożyczek już tak nie musi być. Zwłaszcza, jeśli mamy w konkretnej firmie swoją, korzystną historię pożyczkową. Wtedy, pieniądze możemy otrzymać nawet w kilkanaście minut!

4. Środki, jakie uzyskamy z tytułu naszej pierwszej, oczywiście darmowej pożyczki pozabankowej, możemy przeznaczyć na dowolne cele. W przypadku kredytów bankowych, cele te są już z reguły wcześniej zdeterminowane (np. kredyt samochodowy, konsumpcyjny, czy mieszkaniowy).

Podsumowując, odpowiedź na pytanie zawarte w tytule nie jest jednoznaczna. Niemniej, jeśli decydujemy się na ofertę konkretnej i znanej firmy pożyczkowej (np. taką, którą znajdziemy we wspomnianych porównywarkach), mamy gwarancję, że pożyczone środki dostaniemy, bez ryzyka wpadnięcia w pętlę zadłużenia (o ile robimy to świadomie). Nie zapominajmy, że pierwsza pożyczka za darmo, jest tak naprawdę najkorzystniejszą ofertą pożyczkową w sektorze.

2018-10-16T06:50:06+00:00 16 kwietnia, 2018|Blog finansowy|0 Komentarzy

Zostaw komentarz