Jak wyczyścić BIK?

//Jak wyczyścić BIK?

Jak wyczyścić BIK?

Określenie pod nazwą „czyszczenie BIK” kojarzy się z usunięciem tej bazy niewygodnych informacji. W rzeczywistości jest to jednak niemożliwe do wykonania. Prawo bankowe w sposób dokładny reguluje bowiem zasady wprowadzania oraz przechowywania danych w Biurze Informacji Kredytowej. Zapraszamy Państwa do lektury artykułu, w którym przedstawimy najważniejsze informacje dotyczące informacji zapisanych w BIK i sposoby na ich ewentualne usunięcie.

Gdzie pojawia się określenie „czyszczenie BIK”?

Powyższe sformułowanie pojawia się najczęściej w sposób regularny w ofertach różnego rodzaju firm. Niestety, owo hasło reklamowe jest bardzo oderwane od rzeczywistości. Nie istnieje bowiem żadna zgodna z prawem możliwość, która pozwoli na usunięcie z naszej historii kredytowej niekorzystnych informacji. Obowiązujących przepisów nie można pominąć. Biuro Informacji Kredytowej nie ma żadnego wpływu na treść historii. Jest ono jedynie administratorem, a jego zadanie polega wyłącznie na publikowaniu danych przekazywanych przez niezależne podmioty, takie jak SKOK-i, firmy pożyczkowe i banki.

Funkcjonowanie BIK w pigułce

Jak wiadomo, informacje dotyczące kredytobiorców znajdują się w BIK wtedy, gdy składają oni wniosek kredytowy – na przykład taki dotyczący rozłożenia płatności za zakup sprzętu w sklepie na raty. Następne informacje związane są z poziomem rzetelności wywiązywania się ze zobowiązań.

Informacje na temat kredytów, które spłacane były w sposób terminowy i rzetelny, nie są widoczne dla jakiejkolwiek instytucji finansowej, która sprawdza historię kredytobiorcy w BIK. Wyjątkiem jest fakt, gdy wcześniej udzieliło się w tym zakresie zgody, aby powiększyć swoje szanse na uzyskanie pożyczki bądź kredytu. W momencie, gdy komuś powinie się noga, zgodnie z przepisami prawa informacje dotyczące niespłaconych zobowiązań będą zapisane w BIK przez okres 5 lat. Aby tego typu dane widniały przez tak długi okres, pożyczkobiorca musiał opóźniać spłatę zobowiązania przez ponad 60 dni, a okres od otrzymania wezwania do zapłaty był większy niż 30 dni.

Czy istnieje możliwość usunięcia danych z BIK?

Istnieją trzy w pełni legalne sposoby, które pozwalają na usunięcie danych zgromadzonych w Biurze Informacji Kredytowej. Mowa tu o:

  • chęci poprawy błędnych informacji na temat pożyczkobiorcy – na przykład zła data urodzenia czy błędnie napisane nazwisko;
  • chęci usunięcia informacji dotyczących niespłaconego kredytu w terminie – tego typu wniosek można złożyć po upływie 5 lat od chwili, gdy spłacono całe zobowiązanie;
  • odwołaniu zgody na przetwarzanie danych osobowych dotyczących spłaconego kredytu – można czasem zmienić zdanie i stwierdzić, że nie ma się już ochoty na to, by banki bądź SKOK-i miały wgląd w informacje na Twój temat (mimo tego, że są to informacje korzystne)

Warto wiedzieć, że wniosek o wprowadzenie zmian danych w Biurze Informacji Kredytowej należy złożyć w tej instytucji, która przekazywała te dane do BIK. Jeśli BIK nie otrzyma wniosku od tej instytucji, nie wprowadzi żadnych oczekiwanych przez pożyczkobiorcę zmian.

Zasady działania „czyścicieli” BIK

Wiele osób natknęło się czasami na krzykliwe hasła reklamowe, takie jak „usuwanie złej historii w BIK w promocyjnej cenie”. Takie „usługi” są zwykłym naciąganiem ludzi zdesperowanych, posiadających negatywną historię kredytową, którzy nie wiedzą, jak poradzić sobie ze swoim problemem. Na czym polega mechanizm „czyszczenia BIK”?

Firmy, które zachęcają naiwnych Klientów w żaden sposób nie ominą przepisu, który mówi o przechowywaniu informacji dotyczących niespłaconych kredytów przez okres 5 lat. Jak wobec tego działają? Wykorzystują jedną z możliwych furtek. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, BIK przechowuje dane tylko wtedy, gdy opóźnienie w spłacie zobowiązania wynosiło minimum 60 dni, a dodatkowo od wysłania przez instytucję finansową powiadomienia do Klienta minęło 30 dni. Zdarza się, że banki nie przestrzegają drugiego z wymienionych warunków i właśnie to starają się wykorzystywać „czyściciele BIK”. Działając w imieniu Klientów podważają zasadność złożenia wpisu do BIK. Powołują się na złamaną procedurę.

Oprócz tego, firmy, które oferują „czyszczenie BIK” występują w imieniu swoich Klientów o restrukturyzację długu, czyli na przykład o konsolidację kredytów. Dzięki temu są później łatwiejsze do spłacenia. Najważniejsza informacja jest taka: wszystkie powyższe procedury każdy pożyczkobiorca może wykonać w sposób samodzielny! Nie trzeba za tego typu „usługi” płacić ogromnych pieniędzy.

 Kontroluj swoją historię w BIK regularnie

Wszystkie powyższe rozważania dotyczące Biura Informacji Kredytowej nie mają sensu, jeżeli ktoś z jakiegoś powodu nie zna swojej historii kredytowej. Warto to zmienić! Raz na pół roku każdemu przysługuje bowiem prawo do bezpłatnego pobrania raportu na temat swojej historii kredytowej. W tym celu należy wejść na stronę Biura Informacji Kredytowej. Następnie trzeba założyć konto i przejść przez bardzo prostą procedurę, która zweryfikuje nasze dane. Warto to uczynić, ponieważ wiedza zawarta w BIK może okazać się niezwykle cenna.

Rate this post
2021-04-21T12:42:50+00:00 15 października, 2018|Blog finansowy|0 Komentarzy

Zostaw komentarz