Jak budować własną wolność finansową?

//Jak budować własną wolność finansową?

Jak budować własną wolność finansową?

Finanse są bardzo ważnym elementem życia każdego człowieka. Dzisiejszy świat opiera się o pieniądze, które potrzebne są do normalnego życia. Bez wątpienia każdy człowiek chciałby mieć jak najwięcej pieniędzy. Wiele osób marzy o tym, żeby posiadać fundusze, które pozwolą na spokojne życie, podczas którego nie trzeba będzie się martwić o stan swoich finansów. Osiągnięcie takiego życie jest realne i warto o to zabiegać.

Wolność finansowa – czym jest?

Spokojne życie, pozbawione troski o swoje finanse można prowadzić dzięki uzyskaniu wolności finansowej. Pojęcie to stało się bardzo modne w ostatnich latach. W internecie pojawiło się mnóstwo poradników, jak też coachów, dzięki którym można dowiedzieć się jak uzyskać upragnioną wolność finansową. Jednak czym ona dokładnie jest?

Osiągnięcie wolności finansowej wiąże się z następującymi elementami:

  • niezależność od innych ludzi (prowadzenie własnej firmy, możliwość zmiany pracy na inną w każdym momencie, posiadanie wiedzy i umiejętności)
  • praca ma być wyborem, a nie koniecznością (pracujemy dlatego, że chcemy się rozwijać, chcemy zarabiać więcej, a nie dlatego żeby przeżyć)
  • stabilizacja finansowa (dochód, który pozwala żyć spokojnie na odpowiednim poziomie, nie posiadanie długów)
  • bezpieczeństwo finansowe (posiadanie oszczędności, posiadanie aktywów i pasywów, które zapewniają bezpieczeństwo na życie)

Własna firma może być dobrym pomysłem

Żeby czuć się wolnym na pewno nie możemy być zależni od innych ludzi. Dla wielu ludzi wolność finansową daje prowadzenie własnej firmy. Dzięki temu mają oni możliwość regulowania swojego czasu pracy, mogą w dowolnym momencie pojechać na wakacje, mogą zająć się swoją rodziną, pasjami. Oczywiście wszystko zależy od rodzaju działalności. Jednak dzisiejsze czasy dają ogromne możliwości. Aktualnie można prowadzić firmę posiadając jedynie komputer i dostęp do internetu.

Nauka jest ważna

W celu osiągnięcia wolności finansowej musimy na pewno ciągle się uczyć. Na przykład, jeżeli aktualnie pracujemy na etacie w firmie, która nie daje perspektyw rozwoju, to warto pomyśleć o zmianie miejsca zatrudnienia lub o założeniu własnej firmy. Jednak w tym celu konieczna będzie edukacja. Być może konieczne będzie całkowite przebranżowienie się. Warto w wolnym czasie postarać się zdobywać nową wiedzę i doświadczenie, które pozwoli w przyszłości przynieść większe dochody, a ostatecznie wolność finansową.

Posiadanie oszczędności

Żeby uzyskać pełną wolność finansową na pewno musimy zgromadzić pewne oszczędności. To dzięki nim możemy pozwolić sobie na okresy, w których nie będziemy pracować z różnych powodów. Na przykład jeżeli zdecydujemy się zmienić branże i będziemy musieli zdobyć nowe umiejętności poprzez różne kursy szkolenia. Dzięki oszczędnościom możemy rzucić aktualną pracę i w pełni skupić się na kursach i nauce. Warto mieć jak największe oszczędności. Ponadto oszczędności mogą przydać się w wielu innych chwilach w życiu, jeżeli na przykład zachorujemy i będziemy potrzebować pieniędzy na leczenie.

Brak długów

Człowiek wolny finansowo na pewno nie może posiadać długów. Kredyty bankowe, czy pożyczki wykluczają bycie wolnym. W przypadku posiadania kredytu bankowego jesteśmy uwiązani tym kredytem, często na kilkadziesiąt lat. Oczywiście nie każdy kredyt jest zły, można brać kredyty inwestycyjne, czy nawet kredyty hipoteczne, dzięki którym można zarabiać, jednak generalnie zadłużanie się na pewno nie doprowadzi nikogo do wolności.

Osiągnięcie celu nie jest łatwe

To kiedy osiągniemy wolność finansową zależy od wielu czynników. Bardzo ważne jest to, ile pieniędzy potrzebujemy wydawać na nasze życie. Im ta kwota będzie większa, tym trudniej będzie osiągnąć pełną wolność. Trzeba sobie zdać sprawę z faktu, że osiągnięcie niezależności nie jest zadaniem łatwym. Wystarczy uświadomić sobie fakt, że większość ludzi żyje z pracy na etacie, mnóstwo z nich jest zależnych od swoich szefów, menedżerów. Ponadto wiele osób żyje na kredyt. Są także osoby, które swój byt uzależniły od socjalnego wsparcia państwa. Jeżeli nasze dochody nie zależą tylko od nas, to na pewno nie jesteśmy wolni finansowo. Nie ma jednego przepisu na to jak uzyskać finansową niezależność. Każdy musi ułożyć swój własny plan i konsekwentnie go realizować.

Pamiętajmy, że osiągnięcie wolności finansowej nie musi oznaczać bycia zamożnym człowiekiem. Najważniejsze jest to, żeby osiągnąć takie dochody i życie na takim poziomie, żeby odpowiadało ono naszym oczekiwaniom. Warto starać się osiągnąć wolność finansową, gdyż dzięki niej możemy spokojnie żyć, spełniać swoje marzenia i cieszyć się życiem.

2021-04-21T10:23:17+00:00 7 marca, 2019|Blog finansowy|1 Komentarz

Jeden komentarz

  1. Oskar 14 października, 2021 at 8:59 am - Reply

    Sporo fajnych informacji, dziękuję Ola. Osobiscie sądzę, że najważniejszą sprawą są wysokie zarobki. Jeżeli mało zarabiamy to, bardzo trudno będzie nam odłożyć i zainwestować większe kwoty. W rezultacie może nie starczyć życia na dotarcie do wolności finansowej. Inaczej jeśli mamy duży dochód, pieniądze szybciej pracują i po pewnym okresie rosnące odsetki i wpływy z inwestycji wystarczą aby żyć nie pracując. Przy okazji, polecam bloga dla Polaków mieszkających w UK z ciekawymi sposobami na poprawienie swojej kondycji finansowej: https://www.smartpolak.co.uk/

Zostaw komentarz