Coraz więcej osób inwestuje w mieszkania na wynajem. To obecnie popularna forma uzyskiwania dochodu pasywnego. Jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że dochody z wynajmu mieszkania podlegają opodatkowaniu. Jak to wygląda w praktyce
Metody naliczania podatku od wynajmu
Osoby, które wynajmują mieszkanie prywatne, a więc nie w ramach prowadzonej DG mają do wyboru dwa sposoby rozliczenia się z US:
- Rozliczenie w oparciu o zasady ogólne – w tym przypadku kwota podatku jest naliczona zależnie od uzyskiwanego dochodu. Obowiązują więc dwa progi podatkowe – 18 i 32%.
- Rozliczenie ryczałtowe – stawka ryczałtu to 8,5%. Jest ona naliczana od kwoty przychodu.
W teorii ryczałt jest rozwiązaniem bardziej korzystnym, gdyż stawka podatku jest w tym przypadku niższa niż pierwszy próg podatkowy przy rozliczeniu na zasadach ogólnych. Jednak traci się wówczas automatycznie możliwość odliczania od podatku kosztów związanych z utrzymaniem lokalu mieszkalnego.
Ryczałt – jak to jest w praktyce?
W Polsce większość właścicieli mieszkań rozlicza się z wynajmu mieszkania ryczałtem. Podatek ten naliczany jest od całej kwoty czynszu, jaką najemca płaci wynajmującemu. Właściciel rozlicza się z przychodu i nie może obniżyć go o koszty jego uzyskania. Dlatego też podpisując umowę z lokatorem, warto zapisać w niej, że to on odpowiada za opłacanie rachunków za media itd. Wówczas dodatkowe opłaty administracyjne nie stanowią przychodu właściciela.
Aby móc rozliczać się ryzcałtem za wynajem mieszkania, należy ten fakt zgłosić pisemnie do US do dnia 20. stycznia. Jeśli, właściciel mieszkanie zaczął wynajmować np. od maja, musi złożyć stosowną deklarację do 20. dnia kolejnego miesiąca. Do 31 stycznia trzeba też na druku PIT-28 złożyć stosowną deklarację roczną.
Zasady ogólne rozliczenia wynajmu
W Polsce rozliczanie wynajmu lokalu na zasadach ogólnych stosuje się raczej rzadko. Z tej opcji korzystają przede wszystkim osoby prowadzące własną DG. Ta forma opodatkowania może być też ciekawą propozycją dla osób, które na zakup nieruchomości zaciągnęły kredyt. Odsetki od kredytu można bowiem zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Do tego zaliczają się również wydatki na remont, zakup wyposażenia i inne opłaty bieżące. Przy okazji skorzystać można z kwoty wolnej od podatku. Osoby, które rozliczają się w ten sposób do 30 kwietnia każdego roku muszą na formularzu PIT-36 zgłosić dochody z tego tytułu.
Która forma opodatkowania wynajmu mieszkania jest lepsza?
W większości przypadków ryczałt jest bardziej opłacalny. Może się to jednak zmienić wówczas, gdy właściciel generuje bardzo wysokie koszty eksploatacji lokalu i płacy raty kredytu, których odsetki zalicza do kosztów uzyskania przychodu. Czasem można nawet uniknąć płacenia podatku od wynajmu mieszkania. Z drugiej strony trzeba się jednak liczyć z ryzykiem wejścia w drugi próg podatkowy. Wówczas płaci się 32% podatku od nadwyżki od kwoty 85528 złotych.
Decyzję o formie rozliczania podatku warto dobrze przemyśleć, bo nie można jej zmienić w trakcie trwania roku podatkowego.
Leave A Comment