Jak wyczyścić złą historie kredytową?

//Jak wyczyścić złą historie kredytową?

Jak wyczyścić złą historie kredytową?

Czym jest i jak działa BIK?

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej, jest niczym innym jak administratorem naszych danych i informacji, które przekazują mu niezależne podmioty, takie jak banki lub firmy pożyczkowe. Wszelkie informacje o naszych zobowiązaniach i przedsięwzięciach w spłacaniu kredytu, wobec chociażby instytucji bankowych, są gromadzone właśnie w tym biurze. Sam BIK, nie ma wpływu na treść historii kredytowej poszczególnych osób, lecz informacje w nim przechowywane są bardzo ważne, zarówno dla osób biorących kredyt, jak i instytucji go udzielających. Ze względu na działania i podejście do wywiązywania się z długów, historia kredytowa, przechowywana w BIK, może być pozytywna lub negatywna.

Budowanie pozytywnej historii kredytowej w BIK, musi być poprzedzone wyrażeniem zgody na widoczność danych dotyczących rzetelnie spłacanych kredytów, gdyż bez niej nie są one widoczne dla pozostałych instytucji. Warto zatem wyrazić na to zgodę, by na przyszłość pokazać bankom lub firmom pożyczkowym, że odpowiedzialnie podchodzimy do naszych zadłużeń i zyskać przy tym ich pozytywną opinię. Zatem jak widać, BIK nie jest wrogo nastawiony do naszych działań, zwłaszcza gdy jesteśmy osobami odpowiedzialnymi, jednak sytuacja zmienia się wtedy, gdy nie wywiązujemy z obowiązków kredytowych.

Konsekwencje posiadania negatywnej historii kredytowej.

O tym że BIK, może budować nasz pozytywny wizerunek wobec pozostałych instytucji, już wspomniano. Trzeba również omówić budowanie w nim naszej negatywnej historii. W przeciwieństwie do udostępniania pozytywnych informacji na nasz temat, na które trzeba wyrazić zgodę, na ukazywanie przez BIK naszej negatywnej historii kredytowej pozostałym instytucjom, nie mamy wpływu. Jest to konsekwencja niewywiązywania się z obowiązków kredytowych. Takie negatywne informacje, są przechowywane w BIK przez 5 lat. Następuje to wtedy, gdy opóźnienie spłaty w terminie przez nas, wyniosło ponad 60 dni, a od wezwania do zapłaty minęło co najmniej 30 dni. Wiążą się z tym przykładowe konsekwencje związane z udzielaniem nam kolejnych kredytów:

  • podwyższenie marży kredytowej przez bank
  • wymuszenie zapłaty wyższej prowizji
  • skrócenie czasu na spłatę kredytu lub obniżenie kwoty jaką chcieliśmy otrzymać
  • w niektórych przypadkach może nawet nastąpić odmowa udzielenia kredytu lub pożyczki.

Pozbycie się negatywnej historii kredytowej oraz działalność oszustów.

Na legalne pozbycie się wspominanego wcześniej ciężaru, niestety jest jedynie odczekanie 5 lat od spłaty całości kredytu z którego nie wywiązaliśmy się w terminie. Oczywiście można również złożyć wniosek o korektę swoich danych, w przypadku gdy nastąpiła w nich jakaś pomyłka. Istnieją jednak firmy, które zajmują się rzekomą pomocą w tym problemie. Należy wspomnieć że są to jednak oszuści, wykorzystujący naiwność klientów. Otóż nie istnieje żadne rozwiązanie, które pozwoliło by pominąć „warunek 5 lat”.

Z uwagi na to, że banki czasem nie stosują się do wspomnianego wcześniej warunku 30 dni od wysłania powiadomienia do klienta, takie firmy próbują to wykorzystać na korzyść swoich klientów, aby wymusić skonsolidowanie kredytu. Mogą one również wnieść wniosek o błędne zapisanie danych klienta, jednak należy pamiętać że w takich wypadkach, można samodzielnie się z tym uporać, tym bardziej, że takie firmy wysoko wyceniają swoje bezużyteczne usługi. Szczegółowe informacje można znaleźć na oficjalnej stronie Biura Informacji Kredytowej: https://www.bik.pl/

Rate this post
2021-04-21T11:22:19+00:00 20 lutego, 2019|Blog finansowy|0 Comments

Leave A Comment