Płatności telefonem- czy to bezpieczne?

//Płatności telefonem- czy to bezpieczne?

Płatności telefonem- czy to bezpieczne?

Coraz więcej osób na co dzień posługuje się smartfonami. Dzisiaj urządzenia tego rodzaju służą już nie tylko do komunikowania się z innymi, ale i do płatności. Mimo rosnącej popularności płatności mobilnych, wciąż wiele osób zastanawia się, czy to jest w ogóle bezpieczne.

Płatności mobilne w praktyce

W Polsce płatności mobilne przyjęły się zaskakująco dobrze. Razem z rosnącą popularnością płatności telefonem coraz większą uwagę zaczęto przykładać do metod zabezpieczania dokonywanych w ten sposób transakcji. Dlatego też smartfony stały się swego rodzaju portfelami. Należy jednak pamiętać o tym, że aplikacja służąca do płacenia sama w sobie nie gwarantuje 100% ochrony konta. Sporo zależy również od samego użytkownika smartfona.

Jak chronić swoje pieniądze w przypadku płatności mobilnych?

Przede wszystkim warto mieć ustawioną blokadę telefonu. Na ogół jest to kilkucyfrowy numer PIN. Tym samym osoba, która nie zna hasła nie może skorzystać z danego telefonu. Jako, że smartfony służą do przeglądania treści zamieszczonych w internecie, są one narażone na ataki wirusów i aplikacji szpiegowskich. Dlatego dobrze jest zainstalować na swoim urządzeniu oprogramowanie antywirusowe bądź zaporę sieciową.

Dobrą praktyką jest poza tym regularne aktualizowanie systemu operacyjnego posiadanego telefony. Nowe wersje są bowiem na ogół bardziej stabilne i o wiele lepiej dopracowane. Oznacza to mniejsze ryzyko atakiem hakerskim z zewnątrz. PIN ustawiany jako zabezpieczenie telefonu czy aplikacji nie może być zbyt łatwy do zgadnięcia. Nie należy więc stawiać na hasła typu 1234 czy 0000. Nigdy nie wolno ich również zapisywać w pamięci telefonu czy na kartce noszonej w portfelu. W razie kradzieży złodziej ma bowiem ułatwioną sprawę. Dobrym pomysłem jest też posiadanie kilku różnych haseł.

Nie zaleca się też oddawania urządzeń mobilnych innym osobom. Gdy smartfon trzeba przekazać do serwisu, warto wcześniej usunąć smsy z banku i historię przeglądarki. Należy też wylogować się ze wszystkich aplikacji. Unikać warto publicznych sieci Wi-Fi. Nie wolno ponadto nawiązywać niezaufanych połączeń internetowych.

O czym należy pamiętać, płacąc telefonem?

Podczas dokonywania wpłaty przy pomocy smartfona zawsze jest dobrze sprawdzić domenę, do której jest się przekierowywanym oraz certyfikat SSL. Oczywiście najłatwiej zrobić to na komputerze stacjonarnym czy laptopie, ale niekiedy dokonanie płatności przez telefon jest po prostu konieczne.

Płatności telefonem z roku na rok stają się coraz bardziej popularne. Podobnie było w przeszłości z kartami płatniczymi. Obecnie przy pomocy telefonu można zapłacić za zakupy w sklepie czy kupić bilet w komunikacji miejskiej. Są to operacje od strony informatycznej w 100% zabezpieczone, ale należy pamiętać o ochronie samego urządzenia. Za to odpowiedzialny jest już jego użytkownik. Smartfona należy traktować w sposób odpowiedzialny i przestrzegać kilku podstawowych zasad. Wówczas można mieć pewność, że posiadane oszczędności są bezpieczne i im nic nie grozi.

2019-02-18T07:06:38+00:00 14 marca, 2019|Blog finansowy|0 Komentarzy

Zostaw komentarz