Jak sprawdzić czy mam komornika?

//Jak sprawdzić czy mam komornika?

Jak sprawdzić czy mam komornika?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy możliwe jest sprawdzenie ilości posiadanych długów. Wbrew pozorom nie jest to trudne. Należy jednak zaznaczyć, że przedawnienie długu to nie to samo co jego umorzenie – wiele osób utożsamia ze sobą oba te pojęcia. Zgodnie z ustawą przedawnienie długu nie likwiduje go, lecz jedynie sprawia, że dłużnik posiada uprawnienia do obrony przed sądowym nakazem zapłaty. Wówczas podniesienie zarzutu przedawnienia jest skuteczne. Ta metoda w żaden sposób nie anuluje wierzytelności. W rzeczywistości odwleka jedynie termin jej spłaty.

Sprawdzania zadłużenia w BIK

Biuro Informacji Kredytowej to jedna z najpopularniejszych baz danych, w której każdy konsument może otrzymać osobisty raport. Aby go dostać, należy założyć konto w serwisie BIK. Aby posiadać konto, najpierw należy przejść przez procedurę weryfikacyjną. Może to polegać na wysłaniu skanu dowodu osobistego, listu poleconego za pośrednictwem Poczty Polskiej bądź złożenie podpisu elektronicznego. Najlepiej, gdy formularz zgłoszeniowy wzbogaci się o skan wyżej wymienionego dokumentu. Należy jednak pamiętać o względach bezpieczeństwa – w tym celu warto kopię przekreślić oraz zawrzeć adnotację pod tytułem „kopia dla BIK”.

Kolejne etapy to podanie numeru swojego konta bankowego oraz wykonanie przelewu w celu identyfikacji. Jeżeli wszystkie te czynności przebiegną pomyślnie, konsument otrzymuje w sms-ie kod weryfikacyjny, który będzie go uprawniał do przeglądu różnych produktów Biura Informacji Kredytowej. Należy wpisać otrzymany kod w Panelu Użytkownika. Dzięki temu krokowi uzyskamy dostęp do możliwości zamówienia raportu, który dotyczy spłaty zobowiązań. Oprócz tego będziemy mogli aktywować alert BIK oraz zastrzec dowód osobisty. Biuro Informacji Kredytowej umożliwi nam również opcję zamówienia całościowego raportu. W jego skład wchodzi dwanaście „podraportów”, do których dołączone są usługi dodatkowe. Wykonanie wszystkich wyżej wymienionych czynności sprawi, że uzyskamy pełen pakiet informacji na temat naszych ewentualnych zobowiązań w BIK.

Długi w ERIF i KRD

W przypadku ERIF i KRD procedura sprawdzania, czy jesteśmy w bazie dłużników jest podobna. Wymagania w gruncie rzeczy są analogiczne jak w przypadku BIK-u. Pierwszy krok polega na zarejestrowaniu się na danej stronie. Potem trzeba przejść przez procedurę weryfikacyjną. Po dokonaniu powyższych czynności, reszta obsługi jest dla konsumenta przejrzysta oraz intuicyjna.

Zadłużenie u komornika

„Jak sprawdzić, czy mam komornika?”. Tego typu pytanie zadają sobie każdego dnia tysiące osób. Należy pamiętać, że w przypadku, gdy dług przeszedł już na etap egzekucji komorniczej, komornik powinien nas o tym powiadomić poprzez wysłanie odpowiedniego pisma. Jeżeli tego nie uczynił, zapukał do naszych drzwi. Jeśli nas nie zastał, na pewno zostawił dużą ilość listów oraz awizo, w których zawarł szczegółowe informacje na temat naszego zadłużenia.

Jeżeli ostatni otrzymany list nie posiada świeżej daty, a poziom zadłużenia jest stosunkowo niski, wówczas warto poszukać w nich informacji, które pozwolą na skontaktowanie się z komornikiem. Dzięki temu można dowiedzieć się w sposób bezpośredni u źródła, jak wygląda obecny poziom zadłużenia.

Narodowe Centrum Długów – co to takiego?

Narodowe Centrum Długów to platforma, która pozwala wierzycielom na dodawanie oraz sprzedawanie długów. Ta możliwość jest dostępna nie tylko dla wierzycieli. Każdy posiada prawo do wglądu, by sprawdzić, czy jego zadłużenie nie widnieje w rejestrze tej platformy. Weryfikacja odbywa się w bardzo łatwy sposób oraz jest w 100% bezpłatna. Należy po prostu wprowadzić wszystkie swoje dane. Informacje, których potrzebujemy, pokażą nam się i rozwieją wszelkie wątpliwości. Oprócz tego, w przypadku wystawienia naszego długu na sprzedaż, przysługuje nam prawo do tego, by po uiszczeniu przez nas stosownej opłaty oferta została wycofana z rejestru prowadzonego przez Narodowe Centrum Długów. Platforma może również poszczycić się tym, że posiada walor edukacyjny. Udostępnia ona bowiem publikacje, które obfitują w rzetelne porady, które są pomocne dla dłużników pragnących wyjść ze swojego stanu.

Zadłużenie osób zmarłych

Wyżej wspomnieliśmy już o dwóch instytucjach, tj. KRD i BIK, które służą pomocą również w sprawdzaniu długów, jakie ciążą na zmarłych bliskich. Istnieje możliwość sprawdzenia, czy takie osoby widnieją w rejestrach prowadzonych przez te instytucje. BIK przechowuje informacje dotyczące danych osobowych oraz zobowiązań wobec instytucji finansowych takich jak banki oraz SKOK-i. Ostatnie z wymienionych to informacje, takie jak między innymi data powstania zobowiązania, jego rodzaj, termin spłaty, informacje o zadłużeniu, terminowość spłat oraz waluta. Wszystkie informacje, które zostały zgromadzone w BIK mówią o wszelkiego rodzaju rachunkach kredytowych, za których prowadzenie odpowiadały banki lub SKOK-i. Możemy więc dowiedzieć się nie tylko o należnościach, które były obsługiwane w sposób rzetelny, ale również o takich, które spłacano z opóźnieniem.

Rate this post
2021-04-21T11:35:39+00:00 29 grudnia, 2018|Blog finansowy|0 Komentarzy

Zostaw komentarz